Merhaba Ziyaretçi; Bugün Saat
Bilgisayarınızı En Son Ne Zaman Temizlettiniz ?

Bilgisayarınızı En Son Ne Zaman Temizlettiniz ?

Bu soruyu bilgisayar kullanıcılarının bir çoğu hiçbirzaman diye yanıtlayacaktır muhtemelen. Evet evimizdeki bilgisayarların dışını temiz bir bezle zaman zaman sileriz peki ya içini?

Bilgisayarların içindeki elektronik komponentlerin birçoğu soğutmaya ihtiyaç duyar bu yüzden kasa içini soğutabilmek için kasa fanları devamlı çalışırlar. Tabi bu fanlar zamanla kasa içinde tozlanmaya da neden olur. Bazen bu tozlar o kadar birikir ki kasa içindeki komponentleri göremez hale gelebilirsiniz. Resimde görüldüğü gibi.
Elimize bir süpürge alıp içindeki kaba tozları almak bazen yetersiz kalabilmektedir. Zira bu tozlar normal bir kullanıcının temizleyemeyeceği yerlere nüfuz etmiş olabilir. Bir çok kullanıcı da bilgisayarını temizlerken çalışmaz hale getirmiştir. Temizlik yapayım derken herhangi bir elektronik aksama zarar verebilirsiniz. Forumlarda bu hikayelerden bol bol bulabilirsiniz. Bilgisayar temizliği profesyonel bilgi gerektiren bir iştir.

Yukarıdaki resimde gördüğünüz Bir işlemci soğutucusu.
İşlemcilerin çoğunda büyükçe bir soğutma bloğu bulunur. Bu blok ızgaralı yapıda olup ısınan ızgaraların soğutulması için de üzerine bir fan takılır. Bu fan soğutma yapmayla birlikte havadaki tozları da bloğun üzerine toplar. Zamanla bu toz katmanı o kadar yoğunlaşır ki bloğun üzerini tamamen kaplar. Bu da fanın soğutucu bloğu soğutamamasına neden olur. Bunun sonucunda işlemciniz ciddi zarar görebilir, çalışmaz hale gelebilir.

Soğutucu metal ile işlemci arasında Termal macun dediğimiz bir madde vardır. Bu macunun işlevi soğutucu plaka ve işlemci arasındaki ısı iletimini maksimuma çıkarmaktır. İki metal yüzeyin birleştiği noktada gözle görülmeyecek kadar küçük boşluklar oluşabilir. İşte bu boşlukları tamamlayan macun termal macundur. Bu macun zamanla kurur ve işlevini yerine getiremecek hale gelebilir. Hatta kuruduğunda bu boşluğu daha da arttırabilir. Kuruyan termal macunun temizlenip yenilenmesi gerekir.


EKRAN KARTI


EKRAN KARTI SOĞUTUCUSU VE FANI

Aynı şey Bilgisayarın ekran kartının üzerindeki grafik işlemci için de geçerlidir. Her ekran kartının üzerinde bir grafik işlemci ve o işlemcinin soğutucu bloğu bulunur. Bu bloklarda aynı işlemci blokları gibi ızgaralı yapıdadır ve bazıları üzerlerinde cpu gibi  fan da bulundurur.


EKRAN KARTI SOĞUTUCUSUNDA BİRİKEN TOZLAR
Ekran kartı soğutucusunda biriken tozlar grafik işlemcinin fazla ısınmasına ve zarar görmesine yol açabilir. Bu tozların zaman zaman temizlenmesi gerekir. Aynı şekilde ekran kartı üzerindeki fanlar da temizlenmezse zamanla işlevini yitirebilir. Hatta altta biriken toz tabakasından dolayı fan dönemeyebilir.

Cpu’da olduğu gibi Gpu yani grafik işlemcinin de termal macunu zamanla kuruyup işlevini yitirecektir. Onun da termal macunun yenilenmesi gerekir.
Grafik işlemcinin fazla ısınması sonucunda Ekran kartınız arızalanabilir.

Son olarak, Bilgisayar temizliği bilgisayarınızın arıza vermemesi, daha uzun ömürlü olması için önemli bir bakımdır. Bilgisayarınızın içinde biriken tozlar hem sizin sağlığınız hem de bilgisayarınızın sağlıklı çalışması için önemlidir.
Birçok ekran kartı ve cpu (işlemci) arızalarının sebebi soğutma sistemindeki aksaklıklardan kaynaklanır. Soğutma sistemindeki aksaklıkların da ilk nedeni gerekli temizliğin yapılmamasıdır.

Servisimizde temizlik işlemleri ayrıntılı bir biçimde yapılmaktadır.

Turgutlu Bilgisayar
Bilişim Teknolojileri Uzmanı
Habib Bilgiç

BİLGİLER
tarafından 29 Aralık 2014 - 08:30 tarihinde yayınlandı.
OKUNMA
Bu Yazı Şuana Kadar 2.097 views kez Okunmuştur.
PAYLAŞ
Yorum yapın
İsim
:
E-Posta
:
WebSite
:
Yorumunuz
:
Üye Girişi
Kullanıcı Adı
:
Şifre
:
Şifremi Unuttum?
MANISA'da 5 Günlük Hava Tahmini
Duyurular
Turgutlu Bilgisayar

Turgu..

tüm yazıları için tıklayın...

Turgu..

tüm yazıları için tıklayın...
Turgutlu Notebook, Turgutlu Servis, Turgutlu Servisi, Turgutlu Laptop, Turgutlu Tamiri, Turgutlu Laptop Tamiri,Turgutlu Notebook Servis, Turgutlu Yedek Parça, Turgutlu Notebook tamiri, Turgutlu Notebook servisi, Turgutlu laptop servisi, Turgutlu laptop tamiri

Noteb..

tüm yazıları için tıklayın...
Son Yorumlar